Topic-icon Εξοπλισμός Kitesurf

Γειά σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τι kitesurf να πάρω είμαι 80 κιλά και γενικά θα ήθελα να μου πείτε πώς πάει αυτό με τα κιλά και το μέγεθος του χαρταετού ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλώς όρισες.
Σε ποιο στάδιο είσαι με το kite?
Έχεις κάνει μαθήματα ή απλά σκέφτεσαι να αρχίσεις. Το πρώτο και σημαντικότερο είναι να αρχίσεις σωστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Να είσαι καλά φίλε μου... Κοίτα έχω ένα kitesurf 13 μέτρα δεν μου έδειξε κάποιος πώς να κάνω το έμαθα από βίντεο και από λόγια αλλά όλα μία χαρά τα πρώτα βήματα της κάνω όλες της κινήσεις και δεν Με τραβάει κανονικά μόνο λίγο 10 μέτρα και τέλος.παω μέχρι 4 μποφόρ Μήπως κάνω λάθος με τον αέρα; Α και είμαι και 85 κιλά μήπως φταίει αυτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Νομίζω ότι 5 μαθήματα τουλάχιστον είναι απαραίτητα και για λόγους ασφαλείας και μετά πρακτική όσο γίνεται περισσότερο.
Όμως... είσαι σίγουρος ότι κάνεις με 4 Bf? μήπως είναι πολύ λιγότερο όταν δεν πας?
Ένα σημαντικό πρόβλημα στον κάθε αρχάριο είναι ότι δεν έχει καλή αίσθηση για το αν είναι αρκετός ο αέρας, αυτό έρχεται με με την εμπειρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Ότι βλέπω από δελτία και από το ίντερνετ ε κάποιες φορές δεν τα λένε σωστά σίγουρα έχω πάει μέχρι 4 αφού μια φορά πήγα με 5 και φύσαγε μέσα στην θάλασσα πήγα χωρίς σανίδα και με πήγε πάρα πολύ βαθειά μετά βγήκα κολυμπώντας άσε δεν το ξανακάνω αυτό θα έφτανα στην Κρήτη. Καί είμαι από Καλαμάτα αν ξέρεις κάποιον δάσκαλο να μου προτείνεις η κάπου να ψάξω να βρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Άλλο όμως η πρόγνωση και άλλο η πραγματικότητα. Ο αέρας δεν είναι τις περισσότερες φορές σταθερός. Αλλά αυτό είναι κάτι που θα το βρεις με τον καιρό και φυσικά θα μάθεις την συμπεριφορά των σημείων που βρίσκονται στην περιοχή σου.
Όμως όπως λέμε πάντα πρώτα η ασφάλεια κι εσύ όπως φαίνεται παίρνεις σοβαρά ρίσκα χωρίς καν να το ξέρεις ίσως. Συνθήκες offshore (στεριανός αέρας) είναι σχεδόν απαγορευμένες. Αν είχε από 5 Bf και πανω όταν έμεινες δεν θα έβγαινες μόνος με τίποτε όσο καλό κολύμπι και να ξέρεις. οι πιο ασφαλείς συνθήκες είναι onshore.
Στην περιοχή σου δεν γνωρίζω εκπαιδευτές αλλά αν δε βρεις θα σου βρούμε από το site.

(στεριανός αέρας)

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts