Topic-icon Προσοχή απάτη

Καλημέρα. Δυστυχώς συνεχίζει το e mail αυτό, έστω και με τον αποκλεισμό που βάλατε... Έλαβα με διαφορά 1 εβδομάδας (σήμερα το 2ο) 2 mails. Απλά ενημερώνω

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nkanti

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Επειδή το άτομο που προσπαθεί να κάνει απάτη μέσω των αγγελιών έχει μάλλον σκοπό να κλέψει χρήματα.
Όπως μας αναφέρθηκε από χρήστη προσποιείται ότι θέλει να αγοράσει την αγγελία και ζητάει να πληρωθεί πρώτα το το κόστος μεταφοράς...

Παρότι βάλαμε στο σύστημα μηνυμάτων έλεγχο αυτοματισμών, φαίνεται ότι το προσπερνάει γιατί μάλλον στέλνει πραγματικό άτομο.

Προτείνουμε να βάλετε την διεύθυνσή του Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. στην Black list του email box σας και να αναφέρετε στο gmail τον χρήστη ώστε να του απενεργοποιήσουν το εmail box.

Επειδή είχε κάνει και εγγραφή στο greeksurf προλάβαμε να κρατήσουμε το ίχνος του και την IP του! Ως συνήθως απ την Νιγηρία... κλασικά...
Τα παραθέτουμε λοιπών εδώ:

IP Address:154.66.33.135
Email address: mj034816@gmail.com
Country: Nigeria 
Region: Oyo
City: Ibadan

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Katefidis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλησπερα σας
Αυτος μου εστειλε μυνημα και εμενα οτι δηθεν ενδιαφερεται να αγορασει την σανιδα που εχω σε αγγελια. Αποδειχτηκε απατεωνας καθως μου ειπε οτι θα εβαζε παραπανω χρηματα του ποσου που ζητουσα για να πληρωσω πρωτα εγω τον πρακτορα του το ποσο για τα μεταφορικα απο τα παραπανω που δηθεν θα ειχε πιστωθει στον δικο μου λογαριασμο... μου φανηκε υποπτο ...
Μετα απο επικοινωνια με την Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος μου υπεδειξαν τον τροπο που πρεπει να κινηθω και τις απαραιτητες ενεργειες που πρεπει να κανω και ο λογος ειναι καθως ειχε προχωρησει η κουβεντα μας στα emails...με αυτον τον απιστευτο τυπο "που ηθελε να στειλει το σανιδι δωρο στο παιδι του που ζει στη Γαλλια".... και του εστειλα IBAN για να μου βαλει τα χρηματα της αγγελιας. Μου ειπαν συγκεκριμενα οτι μπορω να τυπωσω τα emails αλλα να εμφανιζονται οι "κεφαλιδες" δηλαδη τα πληρη στοιχεια οπως IP κλπ, και να παω στο τοπικο αστυνομικο τμημα να κανω μυνηση και μαλιστα ειναι δωρεαν... ανησυχησα μην τυχον συμβει κατι στον λογαριασμο μισθοδοσιας μου.
Σας ενημερωνω απλα και εγω για λογους ασφαλειας ουτως ωστε να αποφευγονται παρομοια συμβαντα στο μελλον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλησπέρα,

Αν έχετε όρεξη, διαβάστε όλο το παρακάτω για να γελάσετε και να δείτε πόσο απατεώνας είναι ο τύπος.

Τον τρόλαρα κανονικά, αλλά αυτός απτόητος συνέχιζε για να μου αποσπάσει τον τραπεζικό λογαριασμό μου.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν!! ..... και παρακαλώ ο Admin, αν μπορεί, να προβεί σε όποιες περεταίρω ενέργειες για τον αποκλεισει από το forum.


Original Message
From: vasst1
Sent: Monday, April 8, 2019 4:55 PM
To: mark james
Subject: Re: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

You've been reported to Google and local authorities....you scum bag!!


From: V V
Sent: Sunday, April 7, 2019 8:19 PM
To: mark james
Subject: Re: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

I accept Paypal payment only. Please proceed today otherwise the item will be sold elsewhere.


Original message
From: mark james <Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.>
Date: 07/04/2019 20:03 (GMT+02:00)
To: V V <Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.>
Subject: Re: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

Thanks for your mail and i`m very happy to hear from you..Ok i will
like you to understand that i`m going to pay you via bank to bank
transfer and i will like you to kindly get back to me with your bank
information so i can go for the payment immediately.


From: V V
Sent: Sunday, April 7, 2019 6:33 PM
To: mark james
Subject: Re: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

Send me the payment today, 1400 euro, so I can ship the item tomorrow morning.
UPS also needs a telephone number for delivery.


Original message
From: mark james <Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.>
Date: 07/04/2019 15:15 (GMT+02:00)
To: V V <Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.>
Subject: Re: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

James Tomi
Street 85 rue Nationale
City PARIS
Zip Code 75003
France



Original Message
From: vasst1
Sent: Sunday, April 7, 2019 10:32 AM
To: mark james
Subject: Re: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

The price already includes shipping costs to UK, by UPS standard service.
It's the cheapest and most reliable service around.

Give me your full address and proceed with Paypal payment immediately today
(€1400, incl. shipping).
I have multiple requests for the item, cannot reserve it for you for much
longer.

Thanks.

Original Message
From: mark james
Sent: Sunday, April 7, 2019 1:15 AM
To: V V
Subject: Re: Fw: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

Thanks for the mail and glad to read from you, am okay with the Price
of the item, and i will like you to understand that i will be making
the payment of the item and the shipping fee here, There is a shipping
company that will be making the pick up for me(i have been directed to
them by my friend) and the payment will be made through PayPal.

I want you to send me the address of where the item is,so that i can
contact the shipping company with the address to calculate the
shipping fee of the item,After the payment have been confirmed in your
account then the shipping company would contact you It is impossible
for me to come to your place for the purchase due to my job,

This is my first time of doing transactions like this,i don't have any
experience on this,but i believe that things will work perfect, Hope
to read from you with the address to confirm the shipment fee and also
the price,
Regards




From: V V
Sent: Sunday, April 7, 2019 12:51 AM
To: mark james
Subject: Re: Fw: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

Hi,

Since it's present for your son I offer you a special discount of 100 euro. Final price 1400 euro.

Please send me the payment by Paypal using this email address.

Cheers


Original message
From: mark james <Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.>
Date: 07/04/2019 00:35 (GMT+02:00)
To: V V <Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.>
Subject: Re: Fw: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

Hello Friend,
I am Mr Mark James from united kingdom,, i am interested in buying the
item for my son that lives in France present and i want to use it as
a surprise for him, so that I need to know about the item
1. I would like to know the current condition of the item ..
2.Is your item or you sell it for someone?
3.Total price you're willing to sell, I want the value in GBP or Euros
4. I will arrange shipment of the company will take the item from Your
door step ..
5 item model name .. and year. ..

I'm waiting to hear from you.




From: vasst1
Sent: Saturday, April 6, 2019 11:48 PM
To: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Subject: Fw: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

Yes.



From: Greek Surf
Sent: Saturday, April 6, 2019 1:54 PM
To: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Subject: Απάντηση : Άλμπουρο NORTH SAILS GOLD SDM 430

Αυτό το μήνυμα έχει σταλεί από το site Greek Surf Για να απαντήσετε στο μήνυμα αυτό παρακαλώ στείλτε την απάντησή σας στη διεύθυνση: mark: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Is this Item still available. please reply me back at(Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Για να σου πάρει λεφτά μόνο έχοντας τον λογαριασμό σου δεν υπάρχει τρόπος, αλλά κάτι άλλο έχει σκεφτεί για επόμενο βήμα.
ΠΧ θα σου πει να του κάνεις μια κατάθεση εσύ πρώτος για κάποιο λόγο και καλά...
Φυσικά ούτε από Αγγλία είναι ούτε από Γαλλία, από όσο κατάλαβα και από τις IP του είναι από Νιγηρία! Κλασική περίπτωση.
Το παράξενο είναι που χρησιμοποιεί πάντα το ίδιο email,
αλλά όχι ίδιες IP...
Και βέβαια το κάνει και σε άλλα site.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Δυστυχώς ο τύπος ξανάχτυπησε σήμερα

Δεν το κατάλαβα αμέσως και απάντησα δυο φορές
Τη μια περιέγραψα το αντικείμενο που πουλάω αν και μου φάνηκε λίγο παράξενος
Τη δεύτερη του έδωσα τη διεύθυνση μιας φιλης στην Αθήνα όπου θα μπορουσα να αφήσω τη σανίδα για να την παραλάβουν, αλλά επειδή ήμουν πια λίγο υποψιασμένος του ζήτησα κάποιο profile στο face book η κάποιο άλλο social media για να δω με ποιον μιλάω οπως του έγραψα
Από τότε σταμάτησε να στέλνει μηνύματα .... και άρχισα να googlaro το e-mail address και έπεσα αμέσως στις προειδοποιήσεις του σιτε εδώ

Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας μου πει αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος με τα στοιχεία που του έστειλα

Το επόμενο που περιμένω τώρα είναι να στείλει στην διεύθυνση που έδωσα κάποιο γράμμα από κάποια εταιρία η άλλο αποστολέα ....ότι κέρδισα σε κάποια κλήρωση και πρέπει να πληρώσω κάποιο ποσό σε ενα λογαριαςμΟ για να λάβω το δώρο κτλ .....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts