Topic-icon Wave στην Αττική

Καλησπέρα παιδιά,

Από το καλοκαίρι θέλω να αρχίσω να ασχολούμε με το wave. Μπορείται σας παρακαλώ να μου πείτε με κριτήριο την ένταση και την διεύθηνση του αέρα ποιά μέρη της Αττικής να επιλέγω?
Σας ευχαριστώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Με ΒΑ/Β/ΒΔ μπορείς να πας Λούτσα, στα Νησσάκια και με ΝΑ νομίζω Ανάβυσσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Καλησπέρα Μάριε.
Είναι καλό να μας πεις ποιο είναι το επίπεδό σου στο surf, ώστε να σου προτείνουμε τα κατάλληλα βήματα. Είσαι άνετος με το water start? (απαραίτητο).
Σίγουρα η Λούτσα είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για να εξελιχθείς σε οποιοδήποτε επίπεδο κι αν βρίσκεσαι, από κει και πέρα υπάρχουν διάφορα καλά spot για wave ανάλογα με τον καιρό, όμως στα περισσότερα πρέπει να πας "φτασμένος"...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Σε ευχαριστώ waterman!

θα είναι η πρώτη μου επαφή με wave. Waterstart, ποτζες και λοιπά κανώ άνετα, βεβαια σε freeride σανιδα 120λτ. Στην 84λτ θα δούμε πόσο καλά θα γίνονται. Έχω πολύ όρεξη, θα έχω πολύ χρόνο και θέλω πραγματικά να ασχοληθώ όσον το δυνατόν περισσότερο για να γίνω καλύτερος. (δεν θα με χάλαγε να βγάζω forward και backloop μέχρι το τέλος του καλοκαιριού.). Ποιές τοποθεσίες θα μου πρότεινες ανάλογα με την διεύθηνση που φυσά, έτσι ώστε να μπορώ να βγάζω το εκατό της εκατό κάθε μέρας και σταδιακά να βελτιώνομαι?
Ευχαριστώ
Φιλικά Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Πρώτο μέρος θα είναι η Λούτσα κυρίως λόγω συχνότητας και έντασης, πολλοί λένε ότι είναι το καλύτερο spot στην Ελλάδα αν και υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, η Ελλάδα έχει πολλά μέρη.

Στην Λούτσα μπορείς να κάνεις τα πάντα, σε οποιοδήποτε επίπεδο κι αν είσαι, Wave αλλά και free style. Είναι μέρος που δουλεύει πολύ καλά και στο Μελτέμι, οπότε το καλοκαίρι μπορεί να το δεις να έχει και 10 μέρες συνεχόμενες καλό αέρα. Κυρίως δουλεύει με ΒΑ ανέμους.

Οι ιδανικές συνθήκες είναι από 25 μέχρι 35 Knots αέρα. Για wave ο καιρός είναι προτιμότερο να είναι side shore, ειδικά η κατεύθυνση του κύματος.

Επίσης με βοριάδες καλό spot είναι το Λαύριο. με Νοτιάδες γενικά είναι καλά μέσα στον κόλπο της Ανάβυσσου (ασφαλέστατα) και θαυμάσια στο Σχοινιά.
Με ΒΔ είναι θαυμάσια στο Ξυλόκαστρο Κορινθίας και στο Λουτράκι ή ανατολικά της Κορίνθου.

Αυτές είναι οι καλύτερες επιλογές για την Αττική αν Ταξιδεύεις τώρα υπάρχουν πολλές επιλογές επίσης ειδικά στις Κυκλάδες. Όσο περισσότερο θα είσαι στο νερό τόσο περισσότερο θα εξελίσσεσαι, γιατί όχι και από το πρώτο καλοκαίρι!!!

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Slide thumbnail4sports Special Offers

banner zeus foils

banner zeus foils

glaridis 4sports surf shop

Τελευταία Posts

windyweek forecasts